Wybierz wydziałWydział w CiechanowieWydział w OstrołęceWydział w PłockuWydział w RadomiuWydział w SiedlcachWydział w Warszawie

Warsztaty z książką (13 lutego 2018)

   

    Bardzo ciekawe spotkanie zorganizowane wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej miało miejsce w siedleckim Wydziale MSCDN przy ul. M. Asłanowicza 2. Przybyło na nie 70 nauczycieli języka polskiego, wiedzy o kulturze i nauczycieli bibliotekarzy.

     Prowadzącymi były pasjonatki: Redaktor Naczelna i założycielka Wydawnictwa Literatura – pani Wiesława Jędrzejczykowa oraz pracownica Filii Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim – pani Renata Jaroszewska – pomysłodawczyni projektu „Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki”.

     Pani Jędrzejczykowa zwróciła uwagę na wartości w literaturze dla dzieci: szacunek i tolerancję dla odmienności, altruizm, empatię, życzliwość, uczciwość i przyjaźń. Zaprezentowała książki rodzimych autorów, wydawane przez Wydawnictwo. Książki te od lat zajmują czołowe pozycje w rankingach najpopularniejszych utworów dla dzieci i młodzieży, zaś obecnie, zgodnie z nową podstawą programową, niektóre z nich znalazły się na listach szkolnych lektur. Pani Redaktor przygotowała dla uczestników spotkania „literacką walentynkę”. Zainteresowani, powołując się na spotkanie, będą mogli nabyć wszystkie pozycje Wydawnictwa z 50% rabatem.

     Pani Renata Jaroszewska zarażała obecnych swoją pasją, demonstrując ciekawe, rzec by można, magiczne, książki. Ciekawostką jest, że bibliotekarka podzieliła je według stworzonych przez siebie sfer. Znalazły się tutaj, między innymi: sfera koloru, grafiki i ilustracji, smaków i zapachów, kształtu, starej i nowej książki. Wśród zaprezentowanych pozycji były prawdziwe perełki. Możliwość bezpośredniego obcowania z ciekawą książką, dotknięcia jej, sprawdzenia jej oddziaływania dostarczyły uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Pojawiły się propozycje dalszej współpracy, wykorzystania dobrych praktyk w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci
i młodzieży.

     Fotorelacja ze spotkania oraz prezentacja Redaktor Naczelnej Wydawnictwa „Literatura” – pani Wiesławy Jędrzejczykowej poniżej.

 

Bożena Czarnecka-Akus

 

Załącznik:

Prezentacja